Калиновський старостинський округ

Село Калиновиця, за переказами старожилів має таку назву тому, що розташоване воно в районі долини Калиновиця”, яка з’єднує село з селищем Варва. В цій долині було колись багато калини, звідси і назва долини та села Калиновиця.

Спочатку це був хутір Калиновиця, який прилягав до міста Варва. Заснований він одним з козацьких старшин Данилом Тарнавським, що згодом став поміщиком і тому перші поселенці хутора були селяни-кріпаки.

В “Очерке древней истории древней Руси” пишется: “ Найзначительнейшим хутором, прилегавшем к городу Варве, был Калиновица. Он быстро разросся и к 1980 году стал деревней, в которой насчиталось 15 дворов”.

Помічник Тарнавський мав 945 десятин землі, три цегляних  та один горілчаний заводи. Селяки-кріпаки працювали на заводах та обробляли поміщицьку землю. Тільки незначна кількість населення були козаки та три господарства-дворяни.

Становище селян було тяжке і безправне. Вони мусили відбувати панщину по 3-4 дні на тиждень. Майже все населення було неписьменне, бо в церковноприходській школі навчалась незначна кількість дітей і то заможнішої частини села.

Таке ж становище було і населення хуторів Сіряківщини, Григорівщини та Булавівщини. Напередодні революції 1905-1907р. поміщик Тарнавський землю, що йому належала, продав за великі гроші в державний банк. Ця земля була закуплена так званими новосельцями, куркулями Сидоренком, Тебердою, Лагутою, Коханим та іншими.

Повалення царизму, а особливо звістка про Велику Жовтневу Соціалістичну революцію, була зустрінена  населенням з великою радістю.

У 1918 році в Калиновиці та навколишніх хуторах за ініціативою солдата-фронтовиків були створені перші органи Радянської влади-комітети бідності. Ініціаторами їх створення були Онищенко Єлисей Іванович, Євстратов Семен  Миколаєвич, Галета Степан А.

В 1919 році під командуванням Приліпіна – колишнього офіцера царської армії, який перейшов на сторону революції, у Варвинському р-ні був сформований партизанський загін для боротьби з денікінцями. В цьому загоні з села Калиновиці приймали участь Онищенко Є.І., Онищенко П.С. Вони брали участь у боях під Кухаркою де зараз р-п  Мирнийв Срібному та Іванці. Після вигнання денікінців в селі та на хуторах була остаточно встановлена Радянська влада. Був створений сільвиконком, який розподілив землю порівну, на кожний двір по 6 десятин. Разом з усією країною населення Калиновиці та хуторів взялися за побудову нового, щасливого життя.

У 1929 р. почалась, а в 1930 була завершена масова колективізація ініціаторами к-пу створення к-пу. були активісти села-селяни Євстратов С.М., Мозговий М.В., Онищенко І.С., Стародуб П.О.

В селі Калиновиця була відкрита семирічна школа в хуторах Григорівщина, Сіряківщина – початкові школи. Всі діти шкільного віку були охоплені навчянням. Був сільський клуб у якому працювали гуртки (драматичний, співочий,струнний). Особливими ентузіастами були: Сильник П.В. (був зав. клубом і секретарем комсомольської операції).Приходько А. Р., Білан А.К., Радченко К., Онищенко І.Ю.

Була бібліотека з великою кількістю книг.

Раптовий напад фашистських загарбників перервав мирне життя радянських людей. Два роки мечем і вогнем хазяйнували в нашому селі німецькі окупанти. Школа і клуб були розграбовані. Фашистами був заарештований і закатований комуніст Онищенко Ф.І. за переховування зброї для партизанів. Було вбито колгоспника Кухаренко С.І. за допомогу комуністам підпільникам і партизанам. Закатована разом з дитиною Давиденко М. Т. – дружина партійного керівника – підпільника Котеленця. Спалено Приходько Ольгу та повішено її бабусю. Забито Квача Г. К. Сім жителів села було відправлено на каторгу в Німеччину. Коли було створено партизанський загін під командуванням офіцера – оточення Соколовського, в ньому активну участь приймали Приходько М. Р. і Стародуб П.О.

Активну допомогу надавали партизанам Демченко А.А., Онищенко О. Г., Кухаренко О. А.

Страхіття німецької неволі скінчилось для населеня 17 вересня 1943 року коли Червона Армія звільнила наше село і навколишні хутори.

Починаючи з 1946 року в селі збудовано дві класні кімнати до приміщення школи, приміщення для дитячих ясел, медичний пункт, приміщення для сільради та бібліотеки. Побудовані три приміщення для ВРХ, два свинарники, поставлено вітродвигун.

В 1961 р. бригада комуніста Вюницького П. Я. та Онищенка А. М. одержали рекордний по республіці урожай гречки – понад 19 ц. з гектара. В 1961 році к-п ім. Калініна при плані 25 ц. з 1га. одержав урожай зернових по 25,98 ц. з кожного гектара.

В 1967р. закінчено будівництво і відповідно обладнано типове приміщення сільського Будинку культури, збудовано і введено в експлуатацію приміщення шкільної майстерні та їдальні, в центральному приміщенні школи встановлено водяне опалення.

За останні двадцять років в нашому селі відбулися значні зміни: збудовано нові приміщення молочно – товарної ферми, комплекс по вирощуванню птиці, в тракторному парку нове приміщення майстерні, будуються нові вулиці з будинками для колгоспників, двоповерховий адміністративний будинок, де розмістилася контора колгоспу, сільська рада, пошта. Ведуться роботи по газифікації села. Будується і молодіє наше рідне село.

В 1995 році збудовано газову котельню для опалення приміщення сільського Будинку культури і двох поверхового адмін будинку (де знаходиться с/рада, контора колгоспу, пошта).

В 1996 році – збудована котельня (під газ) для опалення приміщень місцевої школи. В 1998р. – газ підведено до приміщення ФАПУ і будинку для одиноких і пристарілих людей села Калиновиці і прилеглих до нього хуторів.

В зв’язку з недостатнім фінансуванням, кілька років приміщення адмінбудинку і СБК не опалювалися.

У 2000 р. було встановлено індивідуальне (конвектор) газове опалення в спортзалі підвального приміщення адмінбудинку, а в 2001 році в кабінетах сільської Ради цього ж приміщення, а через рік в конторі місцевого товариства.