Подальшу перспективу місцевої лікарні вивчатиме робоча група
Минулого четверга, 16 листопада, відбулася чергова, 48-а, сесія селищної ради. Відкривалася вона питанням, що було внесено до порядку денного за наполягання колективу педіатричного відділення КНП “Варвинська лікарня” та групи батьків, котрі взяли участь у зібранні, – щодо подальшої діяльності дитячого відділення у 2024 році. Зокрема, варвинці занепокоєні тим, що дітей доведеться возити на лікування у Прилуки.
Як повідомлялося раніше, перспектива контрактування закладу за пакетами медичних гарантій на наступний рік необнадійлива. Найімовірніше, цього разу не вдасться виконати вимоги пакету стаціонарної допомоги, за яким нині працюють терапевтичне і дитяче відділення – у форматі цілодобового стаціонару. Найперше, немає достатньої кількості лікарів згідно відповідних вимог. На жаль, це було головною причиною закриття або об’єднання відділень лікарні і у попередні роки. І нині нових спеціалістів очікує службове житло (дві квартири у Варві), проте лікарі віддають перевагу міським закладам, де матимуть належну практику.
Отож, питання не тільки в тому, що на відділення не вдасться залучити фінансування Національної служби здоров’я, а передовсім у тому, що без певних фахівців, які забезпечують лікування й реанімаційні заходи стаціонар працювати не може за галузевими нормативами. Відтак лікарня розглядає перспективу створення на базі “терапії” відділення планового лікування за принципом денного стаціонару, де планують передбачити й дитячі палати.
Завідувачка дитячого відділення Ірина ПОЛОНЕЦЬ на сесії озвучила іншу пропозицію: продовжити роботу окремого відділення, теж перекваліфікувавши його на відділення планового лікування (змінами до статуту закладу) і фінансувати з місцевого бюджету (близько 1,6 млн грн на наступний рік).
Як йшлося в інформації на сесії, в обох варіантах подальшої організації планової меддопомоги у Варві – запропонованих адміністрацією лікарні та дитячим відділенням окремо, ургентних пацієнтів, які потребуватимуть невідкладного стаціонарного лікування, “швидка” доставлятиме до кластерного і надкластерного закладів (Прилуки, Чернігів).
На місцевому рівні, як і раніше, можна розраховувати на первинний прийом і лікування, який здійснюють педіатри дитячої поліклініки В.А. Мішаніна і Ю.М. Полонець, а також І.В. Полонець – наразі у приміщенні відділення, та на планове, неускладнене лікування.
Селищна рада не закриває й не відкриває відділень, шляхи розвитку і всі організаційні питання КНП визначає самостійно, вкотре наголосив учасникам зібрання заступник селищного голови Олександр ФІЛОНЕНКО. У ході реформування медичної галузі в країні створено округи, сформовано мережу спроможних закладів, куди, на жаль, не включено лікарні на кшталт нашої. Працювати вони можуть і надалі, проте мають відповідати сучасними вимогам. Зокрема, надання стаціонарної медичної допомоги дітям передбачає відділення анестезіології та інтенсивної терапії, дитячих фахівців – гінеколога, гастроентеролога, гематолога, дерматовенеролога, ендокринолога та ін., зачитав вимоги до пакету профільний заступник.
У межах амбулаторного пакету, який контрактуватиметься на 2024 рік, можна організувати денний стаціонар, де передбачити дитячі палати у тій кількості, скільки буде пацієнтів, а також кабінет для прийому педіатра, зазначив він. Така практика в інших медзакладах держави.
Судячи з наведеної інформації, педіатрія у Варві в обох варіантах функціонуватиме у формі денного стаціонару, лікарі надаватимуть допомогу на тому рівні, який можуть забезпечити, у складних випадках екстрена допомога доставлятиме пацієнтів у заклади вищого рівня.
Звісно ж, почуте на зібранні сприймалося його учасниками емоційно, кожна зі сторін наводила свої аргументи. Щоб розставити крапки у питанні, що можна, а що не можна на рівні місцевої лікарні, було вирішено звернутися за додатковими роз’ясненням до обласного департаменту охорони здоров’я. А також створити робочу групу за участю депутатів, представників громадськості, яка детальніше вивчить ситуацію в лікарні.
Виконуюча обов’язки директора лікарні Ірина КОСЕНКО-ТКАЧ, окрім умов, які заклад, на жаль, не виконує на відповідність стаціонарному пакету, повідомила наступне. До обласного департаменту щодо окресленої проблематики вона вже зверталася і натомість почула запитання: як у вас нині функціонує дитяче відділення цілодобово лише з одним лікарем-педіатром, ви що, не боїтеся дитячої чи немовлячої смертності, не маючи ургентної допомоги, яке ви маєте право йти на такі ризики?..
Хто б не фінансував заклад – держава чи місцевий бюджет, зазначила вона, медики мають дотримуватися визначених стандартів якості послуг. “На сьогодні спроможність нашого закладу така: амбулаторні, паліативні пакети і денний стаціонар, як би нам не хотілося більшого.” – Підсумувала голосне обговорення Ірина Миколаївна.
Таким був перший етап обговорення проблеми, подальші пройдуть у ході засідань робочої групи. Охочих депутатів та представників громадськості записали до неї просто у сесійній залі.
Листопадова сесія містила більше трьох десятків питань порядку денного. Зокрема, ухвалено низку поточних земельних рішень, програми на новий період: боротьби із амброзією, соціальних послуг (утримання відповідних центрів), розвитку ЖКГ, відшкодування різниці тарифів для КП “Господар”, фінансової підтримки медзакладів, стимулювання медиків (1,3 млн – на службове житло, заохочення, навчання, преміювання), підтримки військових частин (4 млн грн на 2024 рік) та інші, внесено зміни до програм розвитку освіти, соцзахисту населення і підтримки військовослужбовців і їх родин (збільшено виплати на лікування і поховання воїнів – по 10 і 20 тис. грн відповідно), схвалено звіт про виконання селищного бюджету за 9 міс. поточного року, звернення до Кабміну і ВРУ щодо пільгового харчування “дітей війни” (потреба у коштах – 12 млн грн на рік).
Змінами до цьогорічного бюджету профінансовано 350 тис. грн на ліквідацію наслідків буревію в закладах громади.
Сесія завершилася звітом завідувача оборонним сектором селищної ради Анатолія Дубчака про діяльність місцевого добровольчого формування. Воно утворилося 7 квітня 2022 року і донині на громадських засадах 47 добровольців охороняють громадський порядок (цьогоріч затримано 70 осіб), патрулюючи населені пункти щоденно з 22-ої і на час комендантської години, проходять тренуваннях за участю військових інструкторів.
Селищна рада забезпечила їх спорядженням, надає матеріальне заохочення.
Записала Є. Зима