Що ми знаємо про туберкульоз
24 березня щорічно відзначають Всесвітній день боротьби із туберкульозом. Ця підступна хвороба безжально забирає життя багатьох людей та завдає багато шкоди їх оточенню. Сьогодні ми поговоримо про симптоми туберкульозу та необхідність їх виявлення на перших стадіях.
Центр громадського здоров'я повідомляє, що у 2023 році в Україні зареєстрували 19 851 людину із цим діагнозом, зокрема 639 дітей віком 0–14 років і 196 підлітків віком 15–17 років.
Що ж таке туберкульоз та як він передається?
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке викликає мікобактерія туберкульозу, що називається також паличкою Коха. Говорити про цю хворобу дуже важливо, оскільки це захворювання може призвести до серйозних наслідків для здоров'я і життя людини.
Передається туберкульоз, коли під час кашлю, чхання, розмови чи співу в повітря потрапляють інфекційні частинки виділень з нижніх дихальних шляхів, у яких зосереджені мікобактерії туберкульозу, а інша людина вдихає це заражене повітря.
До симптомів зараховують:
-
кашель понад 2 тижні;
-
підвищена температура тіла понад 7 - днів;
-
утруднене дихання;
-
біль у грудях;
-
поганий апетит, безпричинна втрата ваги;
-
постійна слабкість;
-
підвищена пітливість, особливо вночі;
-
кровохаркання.
Хто може захворіти на туберкульоз?
На туберкульоз може захворіти кожен, але деякі групи людей мають вищий ризик захворювання:
-
особи, які перебувають у постійному контакті з людиною, хворою на туберкульоз;
-
люди, які живуть з ВІЛ;
-
люди, які вживають наркотики, алкоголь та тютюн;
-
люди з ослабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя або хронічних хвороб;
-
діти, оскільки їхня імунна система не сформована;
-
літні люди через послаблення їхньої імунної системи.
Для того, щоб не пропустити перші дзвіночки цієї хвороби потрібно при перших симптомах звертатися до свого сімейного лікаря, який оцінить ситуацію, проведе відповідні скринінги і за потреби перенаправить пацієнта далі.
Не забувайте, що зараз на Чернігівщині реалізується проєкт з відновлення медичних послуг у деокупованих та віддалених громадах. На разі, мова йде про Варвинську, Срібнянську та Талалаївську громади. У складі кожної медичної команди працює сімейний лікар, якому можна задати всі питання щодо свого здоров'я.
Мобільні медичні команди працюють у Варвинській громаді — щовівторка, Талалаївській — щосереди, Срібнянщина зустрічає лікарів кожного четверга.
Записатися на прийом до представника мобільної медичної команди та задати всі уточнюючі питання можна за телефоном у Талалаївській громаді +380995648152, у Варвинській громаді +380502096654, у Срібнянській громаді +380963841492.
Ми мусимо бути здорові, адже цього потребує наше майбутнє!
Мобільні медичні команди працюють в межах проєкту «Інновації для подолання епідемії ВІЛ» за підтримки USAID. Напрям відновлення доступу населення Варвинської, Срібнянської та Талалаївської громад до медичних та психосоціальних послуг впроваджує благодійна організація «Чернігівська МЕРЕЖА».