Рух заради здоров'я
10 травня весь світ відзначав Всесвітній день руху для здоров’я. Відомо, що рух продовжує життя. А його відсутність навпаки, дається взнаки на організмі людини. Знижуються функції ЦНС, падає діяльність гормональної системи, людина швидко втомлюється, стає ослабленою, розгубленою. Гіподинамія – саме так називають малорухливий спосіб життя – суттєво погіршує процес обміну речовин в організмі. Мета цього свята спонукати людей до фізичної активності.
Чи замислювалися ви коли-небудь над тим чи достатньо ми рухаємося, чи не забагато часу проводимо в фізичному спокої?
Найперше, рух – це ходіння пішки. І не варто “вигадувати велосипед” щоб стимулювати себе до додаткових рухових активностей. Можна просто ходити, адже звичайна ходьба — це одна із найкорисніших і найдоступніших рухових активностей.
Згідно тверджень Міністерства охорони здоров'я (https://moz.gov.ua/article/health/chomu-treba-hoditi-pishki-i-jak-zrobiti-proguljanki-maksimalno-korisnimi-dlja-zdorovja) ходіння пішки — це хороше тренування для серця та судин.
Ходіння пішки покращує аеробні можливості — тобто наше тіло здатне краще поглинати та використовувати кисень.
Ходіння пішки впливає на якість, легкість та швидкість виконання щоденних справ.
Ходіння пішки зменшує стрес та тривожність.
Ходіння пішки допомагає підтримувати здорову вагу.
Рух впливає на багато факторів ризику:
-
високий тиск - через зниження артеріального тиску у спокої;
-
високий рівень холестерину - зниження ризику появи інсульту та ішемічної хвороби серця;
-
діабет - через підвищену чутливість до інсуліну;
-
надмірну вагу або ожиріння - через збільшення витрат енергії та пришвидшення метаболізму;
-
стрес та тривожність - через поліпшення настрою;
-
при порушеннях опорно-рухового апарату, таких як біль у попереку - через зниження запалення і болю.
Щоб отримувати користь для здоров’я — достатньо 10-хвилинної прогулянки в активному темпі щодня. Активний темп означає, що рухатися треба зі швидкістю близько 5 кілометрів на годину.
Науковці підкреслюють, що варто збільшувати інтенсивність ходьби, а не лише зосереджуватися на відстані або кількості кроків. 10 тисяч кроків - це добрий орієнтир, але важливий також темп ходьби.
Це не означає, що ви повинні займатися лише 10 хвилин на день. Що більше ми активні, то більше переваг для здоров‘я ми отримуємо!
Намагайтеся проводити якомога більше часу в русі! Адже будь-яка активність краща, ніж її відсутність.
Нагадуємо, що у віддалених населених пунктах Варвинської, Срібнянської та Талалаївської громад щотижня працюють мобільні медичні команди. У Варвинській громаді — щовівторка, Талалаївській — щосереди, Срібнянщина зустрічає лікарів кожного четверга.
Ви можете прийти на прийом до медичного працівника команди і обговорити свій темп, ритм та спосіб життя із подальшою корекцією здоров'я.
Записатися на прийом до сімейного лікаря або психолога мобільної медичної команди можна за телефоном у Талалаївській громаді +380995648152, у Варвинській громаді +380502096654, у Срібнянській громаді +380963841492.
Мобільні медичні команди працюють в межах проєкту «Інновації для подолання епідемії ВІЛ» за підтримки USAID. Напрям відновлення доступу населення Варвинської, Срібнянської та Талалаївської громад до медичних та психосоціальних послуг впроваджує благодійна організація «Чернігівська МЕРЕЖА».