Носова кровотеча: причини і перша допомога
Напевно, кожен з нас хоча б раз у своєму житті стикався з носовою кровотечею і намагався її зупинити. Та чи впевнені ви, що ваші дії були правильними? Пропонуємо розібратись у цьому разом.
Перш за все, слід розуміти, що викликає носову кровотечу. Цей стан викликаний змінами судинної системи порожнини носа або порушенням коагуляційних властивостей крові. Крім того, кров з носа може вказувати на наявність системних патологічних процесів в організмі.
Лікар-отоларинголог Артур Шимко (https://invivo.ua/uk/blog-detail/likar-otolaringolog/)
говорить, що причини носової кровотечі можуть бути досить різними. До них відносять:
- захворювання крові (наприклад гемофілія або тромбоцитопенія);
- захворювання серцево-судинної системи (атеросклероз, гіпертонічна хвороба);
- захворювання нирок;
- захворювання печінки;
- інфекційні хвороби;
- значне фізичне навантаження;
- тривале перебування на сонці.
Якщо у вас або іншої людини почалась носова кровотеча, слід вжити певних заходів. Існує чіткий алгоритм дій, які треба виконувати під час такого стану.
Що ж потрібно робити, якщо почалась носова кровотеча?
Перш за все необхідно заспокоїтись. Це допоможе не розгубитися і виконати усі заходи правильно.
Потрібно сісти у вертикальному положенні і нахилитись вперед (а не закидати голову назад.)
Якщо кров потрапляє в рот - виштовхуйте її язиком або спльовуйте.
Затисніть ніс пальцями і тримайте протягом 5-7 хв, дихайте ротом. Такий метод ефективний в разі, якщо кровотеча з перегородки носа.
В область перенісся прикладіть щось холодне.
Після того, як кровотечу зупинено, потрібно виключити сякання та колупання у носі протягом доби. Можна використовувати масляні краплі кілька разів на день і втягувати повітря носом. Обмежте фізичне навантаження та гарячі напої, а також контролюйте артеріальний тиск.
Важливо! Якщо кровотеча виникла повторно, або ви не можете її зупинити протягом 20 хвилин - зверніться за медичною допомогою! Також необхідно звернутись за професійною допомогою у випадку, якщо кровотеча сталася в результаті травми голови або падіння та при значній крововтраті.
Отже, якщо кровотеча не є наслідком якихось маніпуляцій у порожнині носа, то вона може сигналізувати про захворювання, тому потрібно звернутися до лікаря.
Зараз на Чернігівщині реалізується проєкт з відновлення медичних послуг у деокупованих та віддалених громадах. Мова йде про Варвинську, Срібнянську та Талалаївську громади. У складі кожної медичної команди працює сімейний лікар, якому можна задати всі питання щодо свого здоров'я.
Мобільні медичні команди працюють у Варвинській громаді — щовівторка, Талалаївській — щосереди, Срібнянщина зустрічає лікарів кожного четверга.
Також на території цих громад діє сервіс підвозу пацієнтів на подальше обстеження, лікування в місцеву районну лікарню або обласну. Адже населені пункти, в яких реалізується проєкт із наближення медичних послуг є досить віддаленими і громадський транспорт не завжди може стати в нагоді людям. Для цього необхідно прийти на прийом до лікарів мобільних медичних команд пройти відповідні обстеження та з'ясувати всі деталі цієї послуги.
Записатися на прийом до представника мобільної медичної команди та задати всі уточнюючі питання можна за телефоном у Талалаївській громаді +380995648152, у Варвинській громаді +380502096654, у Срібнянській громаді +380963841492.
Мобільні медичні команди працюють в межах проєкту «Інновації для подолання епідемії ВІЛ» за підтримки USAID. Напрям відновлення доступу населення Варвинської, Срібнянської та Талалаївської громад до медичних та психосоціальних послуг впроваджує благодійна організація «Чернігівська МЕРЕЖА».
За інформацією пресслужби проєкту