Небезпечний БОТУЛІЗМ!
Традиційно в Україні кожного року реєструються випадки ботулізму.
На території Чернігівської області від початку року захворіло двоє осіб, причиною захворювання стало вживання риби в’яленої непатраної домашнього приготування.
В Україні за 2023 рік зареєстровано 74 осередки ботулізму, внаслідок яких захворіло 85 осіб, з них 4 дитини. П’ять випадків стали летальними. Понад половину (57,1%) - захворіли через вживання консервованих продуктів, решта — через в’ялену/сушену рибу домашнього приготування.
В зв’язку з погіршенням якості води в річці Сейм, та масовим мором риби, що може спричинити різкий підйом захворюваності на ботулізм, ще раз звертаємо увагу на це захворювання.
Ботулізм – це дуже небезпечна і в багатьох випадках смертельна харчова токсикоінфекція, яка виникає при вживанні продуктів, заражених мікробами групи клостридій Clostridium botulinum.
Ці мікроби у великій кількості присутні в грунті та в мулі річок та озер, куди потрапляють з фекаліями тварин. У несприятливих умовах мікроби переходять у спорову форму та можуть виживати при низьких температурах тривалий період. Спори дуже стійкі до дії факторів зовнішнього середовища, вони не гинуть навіть при кип’ятінні протягом 5 годин. Харчові продукти, забруднені цими мікробами і недостатньо оброблені, стають причиною захворювання на ботулізм. Збудник розмножується в анаеробному середовищі (середовищі, в якому немає або недостатньо кисню, наприклад, в банці з консервою), при цьому виділяється ботулінічний токсин. Ботулотоксин – одна з найсильніших отрут, що зустрічаються в природі.
Найчастіше Clostridium botulinum можна виявити в продуктах домашнього приготування: солоній та копченій рибі, м’ясній консерві, консервованих грибах і овочах.
Характерно, що спори Clostridium botulinum містяться в зараженому продукті не рівномірно, а зосереджені в окремих ділянках. Тому з однієї банки або одну і ту ж копчену рибу може їсти вся сім’я, а захворіти можуть лише один або кілька людей, які споживала в їжу ті ділянки консерви, в яких були спори збудника та ботулінічний токсин.
Інкубаційний період при ботулізмі становить від кількох годин до 5 днів.
Його тривалість залежить від кількості ботулотоксину, що потрапив в організм хворого.
Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, без різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. Спочатку з’являються короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп).
Надалі з’являється порушення зору — одна з найперших ознак ботулізму. Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття «грудки» в горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі.
Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом — хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.
За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря!!!!
Тільки кваліфікована допомога в умовах стаціонару з введенням ботулінічного антитоксину врятує вам життя.
З метою недопущення захворювання на ботулізм рекомендуємо:
- відмовитись від вживання продукції як домашнього, так і промислового виробництва, якщо ємність має ознаки порушеної герметичності, деформована або роздута;
- не вживати в'ялену, копчену, солону та консервовану рибу домашнього виготовлення;
- не вживати продукти, якщо сумніваєтесь у їхній якості та дотриманні правил зберігання та/або транспортування;
- не купувати консерви та інші продукти домашнього виготовлення з рук та на стихійних ринках.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно.
Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.
Варвинське відділення
ДУ»Чернігівський обласний центр контролю
та профілактики хвороб»