Варвинська селищна рада
Чернігівської області

Обірвана молодість… Олександр  Лях

Дата: 04.04.2024 14:42
Кількість переглядів: 273

  Скільки життів, молодих і квітучих, обірвала війна…Війна, яку майже ніхто не передбачав, у яку майже ніхто не вірив.  Хто ж міг подумати, що в XXІ столітті   розпочнеться  війна?... Невже мешканців Європи  нічому не навчила Друга світова, яка  «втягла» в свої  обійми  понад 60 держав світу?...  Невже всі ми не зробили висновок?... Невже історія не повторюється?... Якщо проаналізувати історію воєн, то  переконливо   можна  констатувати:  історія неодмінно повторюється, але з певною періодичністю…

Якщо порівняти події напередодні Другої світової і нинішні, то вони схожі один в один і не потрібно  бути істориком, щоб не побачити цього. Якщо нині не зупинити Путіна, як колись Гітлера, то пів Європи буде підкорено… Люди, подумайте про це!...

***

 … Дворічний хлопчик настирливо просить у бабусі алюмінію. Здивована бабуся збивається з толку і не може зрозуміти, що потрібно внуку.

Ну, покажи, Сашику, - говорить старенька, - що ти хочеш, відкриваючи холодильник. – І малий показує на …аличу.

…А в першому класі цей же хлопчик  замість слова «вишня» написав «хероямі», - здивуванню вчительки і  мами не було меж..

Тож, не буду довго  інтригувати: військовослужбовець, патріот України, орденоносець, справжній герой України та своєї малої батьківщини  – Варвинщини – Олександр Анатолійович Лях.

Коротка біографічна довідка

Народився Олександр Анатолійович Лях 20 лютого 1996 року в с. Світличне Варвинського району Чернігівської області.

Навчався в школі.

2016-го року – закінчив Дігтярівський професійний  ліцей, за спеціальністю «Слюсар із ремонту  сільськогосподарської  техніки». Цього ж 2016 року був призваний для проходження строкової служби в Збройних Силах України.

З початком російсько-української війни, 24 лютого 2022 року, був мобілізований до лав Збройних Сил України  згідно Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 №69/2022.

Служив стрільцем військової частини А 73 ...

02 березня 2022 року  загинув при виконанні бойового завдання між селами Сухополова  та Полова Прилуцького району Чернігівської області.

Похований 4 березня 2022 року в с. Світличне Прилуцького району Чернігівської області.

Посмертно нагороджений орденом «За мужність»  ІІІ ступеня.

Вулицю, на якій проживав воїн, у  с. Світличне перейменовано на честь Олександра Ляха.

***

-Яким був Ваш син у дитинстві, юності? Чим захоплювався? Що любив? – запитую я маму Олександра – Оксану Володимирівну.

-Був спокійний, врівноважений,  тихий, сором’язливий і, напрочуд, щедрий. Ніколи й нікому не створював проблем…Дуже любив батьків і я не пам’ятаю жодного прикрого випадку. Коли розпочав самостійне життя і почав працювати, неодноразово давав нам гроші. Пам’ятаю, одного разу дав аж 5 тисяч гривень.

 Пригадую, у шкільні роки  діти вибили в класі вікно. Вчителька запросила нас із батьком до школи і ми, вибачившись, вставили шибку, проте, як вияснилось пізніше, вікно вибив  не Саша, але він, навіть, не подумав виправдовуватись.

***

-Син  рано почав працювати, - продовжує мама. – Був великим трудоголіком… Після школи поступив у Дігтярівський професійний ліцей, який успішно закінчив, отримавши спеціальність «Слюсаря із ремонту сільськогосподарської техніки». Деякий час  працював у СТОВ «Дружба-Нова» («Кернел»)  охоронцем.

Пригадую, як Саша неодноразово  повторював: «Мам, хоча б швидше закінчився вечір і я знову піду на роботу… - Я такої щирої, невдаваної відвертості  ні від кого більше не чула.  Мабуть йому було комфортно на роботі, бо інакше б син не вів себе подібним чином… - зробила висновок пані Оксана.

-Саша вмів дружити і цінував дружбу. Його друг влаштувався  монтажником  пожежних машин на Ладанський завод ППО.  А за кілька тижнів Саша попросив, щоб той допоміг і йому туди ж влаштуватись..  На заводі  працівники так полюбили Сашка, що за кілька місяців його фото вже не сходило зі  шпальт  газет та не знімалось із Дошки пошани.

Потім він відслужив в армії і знову повернувся на завод. А тут – 24-те  лютого 2022-го…Проснувшись  зранку 24-го,  я, - розповідає мама, -  зателефонувала до сина в Ладан: «Синок, ти знаєш, що – війна?...». – «Знаю», - лаконічно  відповів Саша.

О 9-й ранку Олександра  викликали до Центру комплектування і соціальної підтримки і дали час  для збору… Хлопці роз’їхались по домівках збиратися…

…Мама негайно поїхала у Варвинську  «Аврору» і купила все необхідне, чого не вистачало вдома…Почувши про таку ситуацію, в  односельців спрацювало споконвічне почуття національної  єдності, то вони  почали приходити і  приносити  все необхідне. Наостанок, мама   дала ще й 1000 гривень… Думала, може потрібно буде, хоч цигарок купити?... Правда, де?... Хтозна…І їх із другом дитинства Сергієм Тарасенком, з яким ще до війни працювали на заводі, забрали до війська. Саша двічі попрощався з мамою та рідними, а пані Оксана  двічі перехрестила його…

Тож, коли через деякий час Сашка привезли «на щиті», то в кишені його одягу було нерозтрачених  600 гривень…

…Першу ніч після мобілізації хлопці переночували в приміщенні колишньої дитячої колонії в Прилуках.  Тут до Саші підійшов односелець Ігор  Тетянишко: «Ну, що, земляче, будемо служить?...» Їх забрали до підрозділу   територіальної оборони, який невдовзі перекваліфікували  у військову частину А 73…, а  зранку хлопців  відправили під Ічню, адже рашистські танки вже сунули з Сумського кордону через Плиски, Велику Загорівку  на Ічню… Саша був стрільцем у військовій  частині.

Рідко хто із хлопців скаржився на страх чи важкість ситуації… Всі  мобілізовані  чітко розуміли: йде війна і вони захищають Україну… Тож на питання мами: «Синочок, як там?» - Саша, зазвичай,  лаконічно відповідав: «Рашисти сунуть…» - і все…

А коли ситуація стала критичною і  рашисти вступили на Ічнянщину,  Сашко зателефонував мамі: «Вони вже тут… Ховайтесь у погріб» -  і відключився…

Події розгортались так стрімко, що тероборонівці не встигли навіть окопатися, не говорячи про те, що були лише  з   автоматами, а рашисти повільно рухались на танках та бронетранспортерах… Вороги, демонструючи свою зверхність, безпечність та  непереможність,  повилазили навіть на верх техніки, повсідались  і з цікавістю розглядали місцевість

За словами свідка окупації Ічнянщини головного бухгалтера відділу культури  Наталії Миколаївни Ющенко, яка перебувала тут, у селі Припутні Ічнянської громади,  впродовж місяця, доглядаючи  за хворим батьком, 25 лютого 2022-го рашистські колони із Сум, прорвавши оборону,  нахраписто йшли в напрямку Прилук, Басані, Ніжина через Івангород, Крупичполе, Сваричівку, Вишнівку  на село Дорогинка. Але, напевне, рашисти користувались застарілими картами, адже вони пішли не по дорозі, а лісом, через стару вузькоколійку…

Коли перше враження і  шок пройшли, мешканці почали пиляти дерева і завалювати ними дороги, щоб ворог не пройшов, але рашистські  танки безперешкодно розгорнули колоди  і пішли далі.

За підрахунками мешканців, в одній із  наших колон  було 137 одиниць техніки…, В селі Припутні не порушувався телефонний зв’язок  і люди комунікували між собою. Коли ворог  вступив у Крупичполе,  мешканці телефонували старості в Припутні, а той  об’їжджав  село і попереджав людей.

26-го лютого в селі пропало світло, бо вороги перебили лінію, а в с. Дорогінці мешканці підірвали вороже авто, за що рашки  розбили школу, завалили старий міст через річку Удай, інтенсивно вели обстріли населеного пункту та мародерили.

Прилітали ворожі гелікоптери,  сідали на поле з кукурудзою, попередньо обстрілявши його і  пересвідчившись, що наших там немає, забирали  поранених рашистів та скидали своїм їжу.  Потім вони наводили дула військової техніки на мирних жителів та  на їх будинки,   щоб залякати людей, а   також   підпалили ліс,  ліс і поле, засіяне кукурудзою. Жахлива була картина… Здавалось увесь світ горить, палає і нема йому кінця-краю…

Довгих двадцять днів у селі Припутні не було продуктів харчування,   ніхто нічого  не завозив…А через декілька днів окремі мешканці почали з трудом прориватись в Ічню, щоб закупити й привезти продукти населенню, і роздавали їх по списку на всіх 364-х  осіб по пів хлібини  та по 140 г. олії.

Війна згуртувала сільчан, вони стали дружнішими та милосерднішими, допомагали один одному.

У село Вишнівку  із Припутнів їхали чоловік і дружина, щоб поховати свого старенького батька. Ворожа танкова  колона йшла дорогою, подружжя зупинилось на обочині,  відкинувши велосипеди, а щоб рашисти їх не зачепили, ще й попадали на коліна. Колона кадирівців  пройшла, але останній танк, зупинившись, розстріляв бідолах, не подивившись, що ті стояли на колінах. Двоє дітей залишились сиротами.

А обстановка на передньому краї становилась ще  напруженішою: вдалині, на відкритій місцевості, з’явились ворожі танки.  Відстань від танків до захисників    була чимала, до кілометра.  Ворогу було  видно захисників, як на долоні. Спереду хлопців розміщувався  блокпост. Друг Сергій крикнув Сашкові: «Ти – прикривай, а я  побіжу на  блокпост…» А коли повернувся, то Сашу вже «прошила»  ворожа  куля. Сергієві  показалось, що друг іще живий. Він кинувся до  нього і почав трясти,  але очі… вже закрились…».

Після трагедії Сергій зателефонував до дівчини Сашка, прошепотівши: «Настю, Саші немає…»

-А мені  сповістила цю жаливу звістку Настя, - говорить  Оксана Володимирівна. - Через деякий час тіло Саші забрали з поля бою і відправили в Прилуцький морг. Забирали сина з моргу батько з хрещеним, попередньо  випивши по сто грам, бо інакше людська психіка не витримає,  і  поїхали в морг.

-А коли мені довелося сказати про це бабусі Саші, моїй мамі, - говорить  Оксана Володимирівна, -   то та, бідолашна, наче з глузду з’їхала: чотири дні не їла, не пила, говорила невпопад  і не впізнавала нікого…Та, слава Богу,  відпустило… 

        -Зі мною, -  відверто зізнається  мама, - також казна-що творилось. Коли чоловік зателефонував, що  вже везуть тіло, я з відчайдушним криком кинулась за село, на зустріч  ритуальній машині.… А потім  я  цілу ніч  сиділа біля  сина, грівши його руки своїми…Чомусь працівники моргу поклали разом  із тілом й  одяг Саші. Це  був не одяг, а шматок розтерзаної і  пошкодженої кулями, землі… Краще б я його й не бачила, адже цей одяг ввижався мені упродовж кількох місяців.

На похороні всі люди плакали.  Не випускала кілька днів із  рук Сашкове фото і його дівчина Ірина, а друг Сергій – взагалі розгубився і не дуже розумів, що з ним коїться. А після поховання я ще довго ходила вулицями села й гірко думала, побачивши людей: «Уесь світ – живе, а моєї дитини немає…» В заспокоєння люди, зазвичай, говорили: «Треба було не пускать…». Але як, не пускать?... Син – дорослий, він відслужив термінову службу, він захисник, стрілок… А хто ж тоді, якщо…?

 Після похорону Олександра його сестра  Анастасія, добре подумавши, сказала мені: «Знаєш, мамо, мабуть існує Доля в людини. Наш  Саша в дитинстві дуже хворів і був у небезпеці; в підлітковому віці через невдале видалення зуба  він також опинився  в Чернігівській обласній лікарні і був на волосинці від смерті,  а помер … на   фронті,  як Герой… Мабуть так мало бути… Мабуть у нього така доля…

-Шановна Оксано Володимирівно, Ви розповідали мені, що Саша був на диво слухняною дитиною. Скажіть, будь ласка, чи виховували Ви, як мати,  в ньому терпимість, урівноваженість, самоволодіння?

-Ні. Це, напевне, далося самою Матінкою-Природою, тобто генетично. Від самого народження і до дорослості ми з батьком ніколи і ні в чому не відмовляли дітям, звісно, коли мали фінансову можливість.

Дві бабусі Саші  мали земельні паї і переписали їх нашим  дітям. Тож, за один із них ми купили синові  автомобіль «Шевроле». Яка ж то була  радість!... Він із нього не вставав.

Тож, шановні батьки, - звертається Оксана Володимирівна, -  не жалійте   для своїх дітей нічого, якщо  є можливість, бо можете й пошкодувати про це…

За проявлену мужність при обороні Прилук Указом Президента України Олександр Анатолійович Лях  був удостоєний ордена «За мужність» ІІІ ступеня (посмертно). Вручав орден начальник військової частини,  у якій служив Олександр.

-Оксано Володимирівно, яка була мрія в Саші і чи здійснилась вона?

-Звісно, ні. Саші було вже 26 років і він хотів одружитись. Він сім років зустрічався з дівчинкою, і обоє прагнули бути разом до кінця своїх днів, але, виявляється, не судилось…

-Що Ви робите в пам’ять про сина?

-Ми з чоловіком встановили пам’ятник, щодня  відвідуємо могилку, носимо туди квіти та цукерки, зібрали спогади про сина, у будинку щодня зранку я запалюю свічку і молюся за Сашика, у квартирі організувала своєрідний іконостас із синових фотографій, зустрічаюсь із школярами…

-Багато людей, - продовжує мама, - які заходять до нас,  запитують: «А, може, не потрібно було б виставляти фотоіконостас та свічку в квартирі, адже це постійно нагадує про сина?...» Але мені легше, коли я бачу його фотографії. Мені здається, що син – живий, він – поруч, він – біля нас і ми з батьком  зовсім на розлучалися з ним.

Фото без опису

 

 



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь