Варвинська селищна рада
Чернігівської області

Неперевершений оратор і педагог

Дата: 21.12.2020 14:55
Кількість переглядів: 1002

До 90-річчя Миколи Сіромолота

Преамбула до зустрічі…

Як часто нам випадає нагода послухати виступи славетних ораторів?...

«Певно, ні…» - зниже  плечима невибагливий слухач. – «Та мабуть нині в цьому й особливої необхідності немає, адже в наш інформаційний час,  - скривиться він, - гаяти дорогоцінні хвилини аби послухати оратора – це невиправдана розкіш, бо  всі квапляться заробити гроші. Тож у будь-яку мить  - увімкнув диво техніки і до твоїх послуг  - розмаїття новин…»

Нині -  не те, що в давнину… Тоді оратори збирали тисячні натовпи і були найповажнішими  людьми, бо володіли секретом  впливу на інших  – словом.

Але, якщо говорити предметно, то протягом багатьох років, навчаючись і навчаючи інших, виступаючи  і слухаючи, спілкуючись і переконуючи, я завжди звертала особливу увагу на вміння людини володіти ораторським мистецтвом, постійно  намагалася збагнути його таємниці. І скажу чесно: рідко зустрічалися люди, які б сповна опанували цю стежину. Проте понад сорок  років тому я зустріла могутню постать, сильну й дієву особистість, оратора від Бога і знаного в окрузі  педагога – Миколу Яковича Сіромолота, тодішнього директора Варвинської десятирічки.

Його сміливо можна назвати неперевершеним оратором та славетним педагогом  Варвинщини.

Пригадую виступи колег на різноманітних зібраннях (а їх тоді вистачало): говорили кваліфіковано,  зі знанням справи, щиро  й переконливо, проте  присутні з нетерпінням очікували виступ патріарха педагогічної  справи – Миколи Яковича. Неквапливо й упевнено  він підходив до трибуни. Зазвичай, ґречно звертався до аудиторії,  витримавши  певну паузу.

 Постава, вдале звернення, шляхетні манери, яскравий природний тембр  і широкий діапазон  звучання, а головне – вміння вдало варювати голосом  у будь-якій ситуації, витримувати  паузу  для підсилення сказаного,  поважний  помах руки, - усе це формувало в словах Миколи Яковича  переконаність  і правоту.

Тож після його промови виступати було програшно, а тому я, як й інші мислячі педагоги,  розуміючи це, намагалася виступити раніше…

Село моє, для мене ти єдине…

Є на Варвинщині село з милозвучною й красивою назвою – Антонівка. Розташоване воно на підвищенні, де колись протікала річка Субота, притока Удаю, яка з роками пересохла. Чарівна природа Антонівки   манить заїжджих  своїм розмаїттям і  живописністю.   

Проте відоме  село не лише природним різнобарв’ям, а й людьми. У селі жили й працювали  п’ять Героїв соціалістичної праці. Вихідцями з Антонівки є визначні вчені. Добре відома в усій окрузі місцева поетеса Надія Кольцова, яка вже багато років проживає на Київщині.

Саме тут, у простій селянській родині,  народився Микола Сіромолот. Батьки дали йому не лише життя, а й привчили до роботи, виховали  повагу до  людей, вміння переборювати   труднощі та випробування.

Мирне життя хлопця, як багатьох мільйонів людей  тодішнього Союзу,  перервала  Друга світова війна, яка в кожну родину принесла горе і втрати. Не обминула вона й родину Сіромолотів. Батько, Яків Макарович, загинув на фронті в 1942-му.

А по війні здібний і наполегливий Микола закінчив Антонівську десятирічку та вступив до Глухівського учительського інституту. Потім  відслужив у лавах Збройних Сил, закінчив Черкаський педагогічний інститут, працював учителем  у рідній  школі. Згодом він  став директором, потім  працював у райкомі партії та директором Варвинської загальноосвітньої школи, звідки й пішов на заслужений відпочинок.

Таємниця душі ЛЮДИНИ

І ось  через десятки років, погожого травневого дня, сидимо ми  з Миколою Яковичем у його домашній зеленій альтанці, обплетеній крученими паничами та прикрашеній квітучими мальвами, і стиха бесідуємо:

-Де взявся  у мене  неперевершений  ораторський хист? – задумливо перепитав Микола Якович і по паузі продовжив:

-Багато працював, формував у собі цю особливість. Ніколи не наважувався виступати експромтом, глибоко продумував кожну тезу,  акцентуючи голосом, на важливості сказаного.

Ще в юності взяв собі за правило: доносити до людей лише ту інформацію, якою достовірно володів, яка стала частиною моїх переконань, власного життєвого досвіду.

-А що примусило Вас, СМиколо Яковичу,  тоді, вкрай молодого директора, задуматися над вправністю виступів?

-Саме той факт, що через десять років після закінчення Антонівської десятирічки, я був призначений туди  ж директором, і складно довелося працювати  в оточенні колишніх учителів, а потім і колег, які всіляко намагалися продемонструвати той факт, що директор – їхній учень. Я мав сконцентрувати максимум зусиль та  знань, аби  сформувати в собі неабиякі переконання й  організаторський хист, щоб довести всім їм, колишнім моїм учителям, а нинішнім колегам, що я є гідним призначеної посади.

-Чи важко було в перші роки роботи?

-Я отримав школу від Євгенія Петровича Кутового. А він, як відомо, був винятково  ерудований педагог, естетично розвинутий та захоплений художньою самодіяльністю.

Зрозуміло, що я мав успішно продовжувати  традиції, встановлені ним.  Ми організовували концерти, виступав хор і драматичний колектив, випускався «Бойовий листок» - своєрідне віддзеркалення сільського життя.

Педагоги з величезним успіхом ставили спектаклі: «За другим фронтом», «Фараони», «За двома зайцями» та інші. Я особисто брав участь у виставах, власним прикладом показуючи акторську гру. Памятаю, як в одній із пєс я тісто місив…Крім того, ми з педагогом Володимиром Демченком завжди заспівували. У нашому дуетному виконання особливо полюблялася сельчанам пісня «Берёзы».

А через деякий час для школи мені вдалося придбати вантажівку, пробурити артезіанську свердловину, купити  інструменти для духового оркестру, під  урочисті, величальні звуки якого, сходилися тоді майже всі мешканці села.

А потім Миколу Яковича очікувало нове призначення: робота в райкомі партії, керівництво відділом освіти, а з 1975-го року і впродовж чверті столітті пан Микола був очільником та першим заступником директора Варвинської загальноосвітньої школи.

Доводилось і ремонтувати шкільну споруду, яка, як на зло, тріснула на наступний день після призначення директором, і будувати гаражі,  перекривати дах будівлі початкової школи,  замінювати водопровідну мережу, здійснювати газифікацію котельні  та ще робити  чимало невідкладних справ.

Тож із часом у результаті небаченого самовдосконалення Микола Якович досяг вершин слави, ставши авторитетом громади,  геніальним педагогом   та неперевершеним оратором, якого народила Варвинська земля.

-Миколо Яковичу, з огляду на те, що близько пятнадцяти років пліч-о-пліч я працювала з Вами, знаю, що Ви все своє життя  багато читали і продовжуєте читати, любите поезію, а «Євгенія Онєгіна» знаєте майже напамять. Знаю, що Ви ще й пишете поезії… Коли пробудилося це захоплення?

-Ще з юності, як  працював директором Антонівської школи. Тоді ж і розпочав публікувати в районці  свої віршовані витвори. Пригадую, їх дуже полюбляв тодішній поетичний корифей Петро Жулай.

-Які теми до снаги?

-Усмішки, громадянське звучання і безумовно – кохання.

-Пригадую, Ваш «Гімн випускникам» на музику Ніни Савченко багаторічно звучав на випускному.

-Так. – І Микола Якович молодечо й захоплено процитував:

Мов дивний сон, шкільні літа

Пішли від нас  в минулий час.

Та юність з нами золота,

І їй звучить прощальний вальс.

Святковий вальс, чарівний вальс

Звучить, як гімн шкільним рокам,

Звучить для вас в останній раз,

На згадку всім випускникам…

-Вельмишановний Миколо Яковичу, Варва і варвинці пам’ятають та  глибоко цінують Ваш «Гімн Варви» на слова Анатолія Варфоломієва,  який став урочистою, величальною піснею, символом Варви:

Живи, мала Вітчизно мила!

Як кріпость Варин, ти зуміла

В історію звитяг на всі віки

Вписати славні сторінки.

Квітуй земля хлібів і нафти!

Грими звитяго козаків.

Щоб в ріднім краї завжди щастя

Було у наших земляків.

Ми, варвинчани, маєм право

На честь, на гідність  і на славу.

І як борці за щастя й волю,

Своєї Варви творим долю!

-Дорогий Миколо Яковичу, найшанованіший  наш друже та істинний патріоте Варвинської землі! Ваші побажання варвинцям, які Вас люблять, шанують та глибоко поважають, цінують Вас та Вашу неперевершену мудрість.

-Примножувати риси людяності, адже цивілізація в цілому йде по шляху  прогресу. Вважаю, найбільше випробування – залишатися Людиною і це вдається лише тим, хто на перший план не ставить власні життєві втіхи, а намагається наполегливо йти вперед.

А колегам бажаю по-справжньому любити дітей і постійно самовдосконалюватися.

-Чи бачите Ви, так би мовити, світло, в кінці вітчизняного  суспільно-політичного та економічного тунелю?

-Сподіваюсь і вважаю, що світло настане  лише тоді, коли керівна еліта України  сповна оволодіє державницькими ідеями і буде сповідувати їх у власній практичній діяльності та намагатиметься  сприяти поступальному ходу історії.

Ось такий  Микола Якович Сіромолот, життєвим кредом якого  були і залишаються цікаві рядки: «Никогда не выделяться, больше значить, чем казаться». І в них – увесь він, титан думки, духу й  слова, неперевершений оратор і славетний педагог, якого народила древня  Варвинська земля.

Валентина Саверська-Лихошва, селищний голова,

Марія Качаєва, голова ради ветеранів
Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь