Чим небезпечне порушення сну для людини
Сучасні темпи життя, а також військові обставини, в яких вже тривалий період перебуває наша країна призводять до того, що в багатьох людей йде порушення сну. Ми всі читаємо новини про події на фронті, переживаємо за близьких та друзів, які воюють, досі не можемо оговтатися від повномасштабного вторгнення, яке зачепило і Чернігівщину. Все це також впливає на якість нашого сну. А якщо людина погано спить, вона стає дратівливою, неуважною, погіршується її настрій та працездатність, може спостерігатися набір ваги, розвитку діабету, серцево-судинних захворювань та депресії. Міністерство охорони здоров'я (https://moz.gov.ua/article/health/porushennja-snu-simptomi-ta-profilaktika-hronichnogo-bezsonnja) розповідає чим загрожує дефіцит сну та як в сучасному житті подолати безсоння.
Для того, щоб бути здоровим дорослі мають регулярно спати щонайменше 7 годин на добу, а дітям для повноцінного відпочинку потрібно від 10 до 17 годин залежно від віку.
Першими дзвіночками, на які варто звертати увагу є:
-
ви регулярно відчуваєте труднощі із засинанням;
-
прокидаєтесь декілька разів за ніч;
-
ваш сон нетривалий і тривожний;
-
вам не вдається заснути цілу ніч;
-
відчуваєте себе втомленим навіть після тривалого сну та відпочинку;
-
регулярні нічні кошмари;
-
відчуваєте себе розгубленим, вам важко сконцентруватись.
Людина може не спати через стрес, депресію, некомфортні умови сну (шум, світло, температура в кімнаті, незручне ліжко), гормональні перебудови, вживання алкоголю та наркотиків, зміна часових поясів, тривалий біль. Все це може призвести до виникнення багатьох хвороб, ускладнити їх перебіг та лікування.
Те, як людина себе поводить вдень має значний вплив на якість сну. Тому лікарі не радять порушувати свій режим сну, а час перед сном рекомендують проводити в спокійній атмосфері, тиші, вибрати зручне місце для відпочинку, обов’язково провітрити спальну кімнату та забезпечити відсутність яскравого світла.
Для того, щоб покращити свій нічний сон варто:
-
відмовитися від алкоголю та куріння перед сном;
-
не вживати напої із вмістом кофеїну за 6 годин до сну;
-
виключити важку, гостру, солодку їжу за 4 години до сну;
-
за 30 хвилин до сну не варто користуватися будь-якими ґаджетами;
Якщо ви помітили, що безсоння переслідує вас вже більше 3 тижнів, то варто звернутися до фахівців, які допоможуть повернутися до нормального сну і не займатися подоланням безсоння в домашніх умовах.
До жителів Варвинської, Срібнянської, Талалаївської громад на Чернігівщині щотижня приїздять мобільні медичні команди, в складі яких є:
-
сімейні лікарі;
-
психологи;
-
медичні сестри;
-
соціальні працівники
-
вузькі спеціалісти,
які можуть діагностувати ряд захворювань, надати відповідну допомогу та навіть врятувати життя.
Нагадуємо, що мобільні медичні команди працюють у Варвинській громаді — щовівторка, Талалаївській — щосереди, Срібнянщина зустрічає лікарів кожного четверга.
Записатися на прийом до представника мобільної медичної команди можна за телефоном у Талалаївській громаді +380995648152, у Варвинській громаді +380502096654, у Срібнянській громаді +380963841492.
Українці сьогодні мають піклуватися про себе заради того, щоб настало завтра!
Мобільні медичні команди працюють в межах проєкту «Інновації для подолання епідемії ВІЛ» за підтримки USAID. Напрям відновлення доступу населення Варвинської, Срібнянської та Талалаївської громад до медичних та психосоціальних послуг впроваджує благодійна організація «Чернігівська МЕРЕЖА».